You are currently viewing Ako  vyrobiť oje na zníženie zavlažovania záhrady
48313068 - child.

Ako vyrobiť oje na zníženie zavlažovania záhrady

ÚSPORA VODY – Na výrobu vlastnej 1,5-litrovej oje potrebujete len hlinené nadoby, tanieriky a zátky. Povieme vám o všetkých výhodách a o tom, ako táto technika funguje.

Ojas sú módnou technikou zavlažovania, a to z dobrého dôvodu! Tieto terakotové kvetináče postupne rozptyľujú vodu do pôdy kapilárnym pôsobením, čo je úsporné a ekologické riešenie, ktoré je ideálne v suchom počasí, pretože odparovanie už nie je zlé. Vďaka oje sa korene vyvíjajú hlbšie, čo je zárukou odolnosti a stability vašich rastlín.

Charlotte, čitateľka , sa s nami podelila o svoju techniku výroby a používania vlastných oyas z hlinených nádob. “Táto oya je šetrná k životnému prostrediu a zavlažuje rastliny 6-8 dní, kým ju budete musieť doplniť na objem 3 litre,” vysvetľuje.

Tento kvetináč možno použiť v zeleninovej záhrade, na záhrade alebo v sade, ale aj v izbových rastlinách, s nádobami vhodnej veľkosti. Dávajte pozor, aby ste ho v zime nezabudli odstrániť, aby nezamrzol.

Nástroje a materiály na výrobu 3-litrovej oje
. 1 neglazovaný hlinený nadoba, aby voda mohla pretekať. Tu má priemer 20 cm. Veľkosť vybraného kvetináča vám umožní zalievať väčšiu alebo menšiu plochu rastlín.
. 1 terakotový tanier, prípadne tanier prispôsobený kvetináču (tu má priemer 20 cm)
. 1 recyklovaná zátka (ideálne pivná)
. 1 rezačka
. 1 malá lopata
. Slama

 

1 – Odtokový otvor na dne hlineného hrnca upchajte korkom. Prejdite vnútrajškom hrnca: otočte zátku do odtokového otvoru tak, aby štvrtina výšky zátky vychádzala pod nadoba.

Väčšinou je zátka príliš veľká na otvor a musíte ju jemne otočiť miernym zatlačením. Zátka sa potom pri kontakte s pôdou v kvetináči buď prispôsobí, alebo rozpadne po celej šírke otvoru. Potom nožom opatrne odrežte všetky odrezky. Po nasadení zástrčku neodstraňujte.

 

 

2 – Na zlepšenie vodotesnosti hrnca: vopred naplňte nadoba asi 5 cm vody a nechajte ho cez noc stáť. Cez odtokový otvor môže mierne presakovať: nepanikárte, zátka pri kontakte s vodou napučí a veľmi rýchlo bude nadoba vodotesný.

Ak však nadoba stále preteká, je to pravdepodobne preto, že zátka je príliš tenká. V takom prípade zopakujte operáciu s väčšou zástrčkou.

 

3 – Vyberte umiestnenie kvetináča. Nádoba je schopná zásobovať vodou všetky rastliny vo vzdialenosti 1,5-násobku svojho priemeru (v tomto prípade je nádoba dlhá približne 20 cm, takže zavlažuje rastliny vo vzdialenosti 25-30 cm). V zeleninovej záhrade ho nainštalujte medzi riadky zeleniny. Ak je v záhrade viacero oj, je možné ich rozmiestniť do hviezdic okolo zeleninovej záhrady. Dávajte však pozor, aby ste ho neumiestnili na frekventované miesto, pretože jeho kryt nevydrží šliapanie.

 

4 – Aby bolo možné kvetináč vybrať alebo premiestniť a aby veko spočívalo na kvetináči bez toho, aby sa otváralo a priťahovalo hmyz, nemalo by byť niekoľko centimetrov vrchnej časti kvetináča zakopaných.

Odmerajte výšku hrnca a odpočítajte výšku taniera (v tomto prípade 18 cm – asi 2 cm). Tým sa určí hĺbka vykopávanej jamy (16 cm).

Do tohto otvoru umiestnite nadoba kolmo, ale bez silného stlačenia, aby zátka nevyskočila, ale aby bol nadoba dobre vertikálne podopretý.

 

5 – Zeminu okolo kvetináča opatrne nahŕňajte: je dôležité, aby sa zemina dotýkala kvetináča, a to z dôvodu hydratácie rastlín, ale aj preto, aby slimáky nemali chladné miesto medzi kvetináčom a zeminou! Odstráňte aj všetku zeminu, ktorá sa mohla dostať dovnútra.

 

6 – nadoba je nainštalovaný: naplňte ho vodou a nakoniec ho prikryte tanierom ako pokrievkou. Aby ste ešte viac zabránili odparovaniu a získali tak o niečo viac času pred naplnením vašej novej oje, môžete veko zakryť slamkou.

Leave a Reply