Plastový alebo hlinený hrniec: výhody a nevýhody

Pre mnohých ľudí je pestovanie rastlín v kvetináčoch jedinou alternatívou, ako mať doma zeleň, keď nemajú to šťastie mať záhradu. Pre iných je to estetické riešenie, ako ozdobiť svoj domov, ale aby sa rastlinám darilo, je dôležitý výber ich nádob.

Na trhu si môžete vybrať medzi plastovými a hlinenými nádobami. Tieto sú najlepšou voľbou na zabezpečenie dobrého zdravotného stavu vašich rastlín.

Hlinené kvetináče pre lepší zdravotný stav rastlín

Terakotové hrnce sa vyrábajú z tvarovanej hliny, ktorá sa následne vytvrdzuje a trvalo tvaruje zahriatím na veľmi vysokú teplotu.

Výber terakotového kvetináča je predovšetkým výberom prírodného materiálu, ktorý dodá vášmu domovu veľa šarmu. Môžete sa rozhodnúť pre prírodné farebné kvetináče alebo personalizované glazované kvetináče, ako sú napríklad pekné kvetináče od spoločnosti MonPotDECO, ktoré zároveň chránia vaše rastliny pred mrazom a UV žiarením.

Hrnce s termoregulačnými vlastnosťami

Terakotový kvetináč plní úlohu regulátora teploty. Chráni korene pred teplom a chladom bez ohľadu na ročné obdobie. Ich prirodzená pórovitosť tiež umožňuje cirkuláciu vzduchu a vody, čo podporuje optimálny rast.

Vďaka tejto pórovitosti je terakotový kvetináč vhodnou voľbou pre rastliny, ktoré neznesú dlhodobé namáčanie koreňov vo vode, pretože umožňuje značné odparovanie. Na druhej strane by ste si mali vyberať len kvetináče s otvormi na dne, aby sa rastliny nedusili prebytočnou vodou.

Ich hmotnosť je výhodou aj nevýhodou. Veľké hlinené nádoby sa ťažko prenášajú, ale sú aj stabilnejšie, čo je užitočné najmä pre rastliny s veľkými listami, ktoré sa môžu vo vetre prevrátiť.

Nevýhody hliny

Okrem hmotnosti môžu byť terakotové nádoby aj krehkejšie. Na rozdiel od plastu sa tento materiál pri silnom náraze zlomí. V dôsledku vysokého podielu rozpustných solí v niektorých druhoch pôdy, ktoré sa absorbujú do ílu, sa na nich môžu časom objaviť škvrny alebo plesne.

Hnojivá alebo vodný kameň zo zalievania môžu tiež zanechať organické usadeniny, ktoré môžu viesť k zmenám farby a odtieňa. Tieto drobné chyby však môžu prispieť k patine a autenticite hrncov. Vhodnou liečbou im možno predchádzať a odstrániť ich. Hlinené hrnce majú tiež povesť drahých. V skutočnosti sú však k dispozícii za všetky ceny, od niekoľkých eur.

Mali by sa zakázať plastové hrnce?

Plastové kvetináče majú tiež určité výhody, sú ľahšie a ponúkajú širokú škálu farieb. V závislosti od kvality môžu byť aj lacnejšie. Na druhej strane nie sú príliš vhodné na zabezpečenie zdravia rastlín. V porovnaní s hlinenými nádobami totiž neposkytujú žiadnu tepelnú reguláciu. V zime môžu vonkajšie rastliny zamrznúť, pretože koreňový bal je neustále vystavený chladu. Tieto kvetináče sú v lete tiež kontraproduktívne, pretože materiál má tendenciu zadržiavať alebo dokonca zosilňovať teplo.

Nie sú vhodné pre väčšinu rastlín, s výnimkou tých, ktoré oceňujú vlhkosť a teplo. To platí pre tropické, vodné, močiarne a mäsožravé rastliny. Pozor na to, že tmavé kvetináče môžu na slnku rýchlo zvýšiť teplotu, čo môže spôsobiť popálenie koreňov.

Takisto nie je veľký rozdiel v životnosti medzi plastovým a hlineným kvetináčom. Obidve sa môžu časom, nárazom alebo nedostatočnou údržbou poškodiť. Škodlivý proces výroby a recyklácie plastových kvetináčov je však jedným z dôvodov, prečo si ľudia radšej vyberajú prírodný materiál, napríklad hlinu.

Hlinené hrnce s dlhšou životnosťou

Životnosť terakotových kvetináčov a ich vzhľad v priebehu času odrádza mnohých nadšencov záhradkárčenia. Dlhú životnosť hlinených kvetináčov však možno optimalizovať správnou starostlivosťou.

Ak chcete zachovať ich vzhľad, neváhajte ich vyčistiť zriedeným bielidlom a potom ich dôkladne opláchnite. Tým sa odstránia baktérie. Nový hrniec pred použitím úplne namočte do kúpeľa s nevápenatou vodou. Môžete na to použiť dažďovú vodu. Ide o to, aby ste ho namočili do vody a znížili jeho citlivosť na chlad a teplo. Po vysušení hrnca pretrite celý povrch handričkou namočenou v olivovom alebo slnečnicovom oleji, aby ste ho ochránili a získali pekný lesklý vzhľad.

Odporúča sa tiež pravidelne striedať vonkajšie kvetináče, aby boli vystavené severnému aj južnému svetlu. Trvalá severná expozícia podporuje rast machu. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby odvodňovacie otvory neboli upchaté, aby voda mohla riadne odtekať a predišlo sa riziku vzniku mrazu a prasklín. Ak to chcete urobiť, jednoducho mierne zdvihnite hrnce.

Vápenatých usadenín na terakotových kvetináčoch sa môžete zbaviť pravidelným čistením. Tieto nevzhľadné usadeniny sa časom objavia, najmä ak používate na zalievanie tvrdú vodu, ale ak používate dažďovú vodu, tento problém nevznikne. Ďalším riešením je namočiť nádobu do zmesi vody a bieleho octu, aby sa vodný kameň pri čistení ľahšie odstránil. Môžete to urobiť napríklad pri presádzaní.

 

This Post Has One Comment

  1. israel-lady.co.il

    Can I just say what a comfort to uncover somebody who really knows what they are talking about on the web. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of your story. Its surprising youre not more popular given that you definitely have the gift.

Leave a Reply